Kinderen leven zich in aanloop naar Buitenspeeldag uit in unieke pop-up speelnatuur op Theaterplein

Op 25 maart 2015

Nog tot 18 uur vandaag kunnen kinderen komen spelen in de unieke pop-up speelnatuur op het Antwerpse Theaterplein. Dit is meteen ook het startschot voor de Buitenspeeldag, die plaatsvindt op 1 april en het aanbod van speelnatuur in de stad in de kijker zet.

In het midden van het Theaterplein werden twee ton zand, boomstammen, een berg takken en gedroogd gras omgevormd tot een natuurlijk speelparadijs voor kinderen. Met schijven van boomstammen konden de ravotters een pad volgen door deze speelnatuur. Ook schepen voor jeugd Nabilla Ait Daoud waagde zich aan een rondje op het parcours. “Een kindvriendelijke stad is een stad waar alle beleidssectoren zich inspannen om spelen mogelijk te maken. Kinderen spelen altijd en overal. Ze spelen in heel hun speelomgeving en niet alleen op de voor hen gereserveerde speelplekken. Wanneer we het hebben over speelruimte moeten we daarom verder durven denken dan de grenzen van een speelterrein”, stelt de schepen.

Speelnatuur Antwerpen

Volgens onderzoek is het aantal buitenspelende kinderen op 25 jaar tijd gehalveerd. Wanneer kinderen buiten spelen gebeurt dit vooral in de eigen tuin en op straat. Slechts een kleine groep speelt in publieke groene ruimte. Hier wil stad Antwerpen verandering in brengen door meer in speelnatuur te voorzien. Speelnatuur is een stuk natuur in een bos of park dat ruimte schept voor avontuurlijk vrij spel. Dankzij een combinatie van losse en vaste natuurelementen, zoals takken, boomstammen en zand, krijgen kinderen de kans om zich uit te leven in een groene omgeving.

Momenteel zijn er verspreid over de districten in de stad Antwerpen zeven natuurspeelterreinen (Bremweide, Thomas Greshamstraat, Het Prieel, Hagelberg,  Distelhoek, Park van Eden, Planetariumlaan)en zes speelbossen (Rozemaai, Kraaienbos, Ruige Heide, Fort 8, Distelhoek, Park Groot Schijn).

De stad Antwerpen en haar districten werken volop aan een uitbreiding van dit aanbod. Zo zal de speelnatuur in het De Villegaspark in Berchem tegen de zomer klaar zijn. Op de buitenspeeldag van 1 april wordt de speelnatuur in het Hagelkruispark te Ekeren feestelijk geopend.

In het Nachtegalenpark wordt in 2017 naast het speelterrein in een speelbos voorzien. Over het speelterrein loopt nu een bevraging waar kinderen en ouders hun mening kunnen geven over hoe het speelterrein en het speelbos er  volgens hen zouden moeten uitzien (www.oor.antwerpen.be).

Buitenspeeldag 2015

Op woensdag 1 april vindt de achtste editie van de buitenspeeldag plaats. Dit initiatief van de Vereniging Vlaamse Jeugddiensten, wil kinderen en  jongeren aanmoedigen om meer buiten te spelen. Op die dag gaan de televisiezenders Nickelodeon, Ketnet en VTMKZOOM de hele namiddag op zwart. Ook in Antwerpen valt er dan heel wat te beleven. De verschillende districten bieden een gevarieerd aanbod. Zo kunnen kinderen zich in Berendrecht uitleven op springkastelen, in het district Antwerpen kunnen ze deelnemen aan een partijtje reuzentafelvoetbal en in Hoboken kunnen ze dan weer gaan muurklimmen. Dit zijn slechts enkele voorbeelden uit het grote en gevarieerde aanbod.

Alle activiteiten zijn gratis en van tevoren inschrijven is niet nodig. Voor een volledig overzicht van de activiteiten per district kunnen geïnteresseerden terecht op de website www.kinderen.antwerpen.be.  Klik hier voor de rechtstreekse link.

Verantwoordelijke schepen: Nabilla Ait Daoud, schepen voor jeugd 

Hoe waardevol vond je dit artikel?

Geef hier je persoonlijke score in
De gemiddelde score is