U bent hier
Vijf laureaten voor ontwerp Steen als toeristisch onthaalcentrum

De stad Antwerpen wil het Steen ontwikkelen tot een toeristisch onthaalcentrum, zonder daarbij afbreuk te doen aan de kunsthistorische waarde van het gebouw. Via de procedure van de Open Oproep van de Vlaamse Bouwmeester ging de stad op zoek naar een interdisciplinair ontwerpteam. Vijf laureaten zullen tegen augustus een voorontwerp indienen.
Het Steen is het oudste gebouw van Antwerpen en een iconische trekpleister voor bewoners en bezoekers. De stad wil van deze site dan ook het toeristisch onthaalcentrum maken, waarbij verschillende noden gecombineerd worden: informatieverstrekking, ticketverkoop, boekingen, exposities en aankomst- en vertrekplaats voor toeristische activiteiten zoals rondritten. “Want toeristen die professioneel, gastvrij en belevingsvol worden onthaald, zijn de beste ambassadeurs voor een bestemming” legt Koen Kennis, schepen voor toerisme, uit.
Unieke troef
Vandaag zetten ook heel wat cruisepassagiers hun eerste voet aan wal ter hoogte van de Scheldekaaien, midden in het historische hart van de stad. Dit is een unieke troef die Antwerpen op de kaart zet als cruisebestemming. Door aanmeerplaatsen te voorzien ter hoogte van het Steen zullen de cruisepassagiers in de toekomst onmiddellijk kunnen kennismaken met het toeristische aanbod en genieten van een warm en professioneel onthaal. Koen Kennis: “Ook willen we bezoekers de evolutie van Antwerpen tonen door de eeuwen heen. Het Steen is de ideale locatie om over die lange geschiedenis te vertellen. De uitbreiding moet vooral belevingsvol zijn voor de bezoeker. Voorts moet het een vertrekpunt zijn voor de verdere beleving van onze stad.”
Vijf ontwerpteams
Via de procedure van de Open Oproep van de Vlaamse Bouwmeester werden vijf ontwerpteams geselecteerd om deze ontwerpopdracht vorm te geven. Zij zullen de komende maanden aan de slag gaan om een voorontwerp op te maken. In augustus kiest een jury het beste voorontwerp, dat vervolgens uitgewerkt wordt tot een definitief ontwerp. De vijf ontwerpteams, die werden geselecteerd als laureaat op basis van onder andere ervaring en referentieprojecten, zijn:
Tijdelijke Vereniging CALLEBAUT ARCHITECTEN, Frederic Vandoninck Wouter Willems architecten, Antwerpen
Tijdelijke Vereniging MAAT_WERK architecten , Van Belle & Medina architects, Antwerpen
Bureau noAarchitecten, Brussel
Tijdelijke Vereniging aNNo architecten, BOGDAN & VAN BROECK ARCHITECTS, Brussel
Tijdelijke Vereniging Atelier Kempe Thill architects and planners, Team van Meer! architecten & co cvba, Rotterdam
Verantwoordelijke schepen: Koen Kennis, schepen voor toerisme